czy kierownik informatyki musi mieć wykształcenie informatyczne

Kierownik informatyki powinien dysponować wysoko rozwiniętą wiedzą z zakresu zarządzania. Spornym jest natomiast, czy musi mieć również wysoko rozwiniętą wiedzę związaną z programowaniem. W branży nie ma bowiem jasno określonego stanowiska, czy osoba kierująca zespołem ma być doświadczonym informatykiem, czy przede wszystkim doświadczonym kierownikiem. Brak zgody co do tego powoduje, że trudno jest wybrać odpowiedniego kierownika do projektu. Jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań?

Kierownik projektu, który do tej pory pracował jako specjalista informatyki, ma pewną przewagę nad kierownikiem doświadczonym w innych branżach. Tą przewagą jest wiedza z zakresu informatyki, która pozwala mu lepiej zrozumieć założenia projektu. Znajomość programowania znacznie ułatwia mu komunikację ze wszystkimi członkami zespołu. Wielu z nich ceni sobie współpracę z kierownikiem projektu, który ma dużą wiedzę specjalistyczną. Dużo łatwiej jest im bowiem wytłumaczyć mu aktualną sytuację projektu, przekazać problemy, z jakimi się borykają oraz wytłumaczyć zawiłe kwestie. Przyspiesza to często realizację projektu.

Kierownik informatyki, który do tej pory pracował w innej branży, potrzebuje czasu, żeby wdrożyć się w nowe środowisko. Dużą zaletą jest jednak bardzo rozległa wiedza z zakresu zarządzania. Jeszcze cenniejsze jest doświadczenie nabyte przez wiele lat pracy. Może wnieść on nowe kompetencje do projektu. Dodatkowo ma znacznie lepiej opanowane kompetencje miękkie, które są często jedną z najważniejszych składowych powodzenia projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oferty pracy:
Więcej ofert pracy
Znajdź pracę
Kategorie
Archiwa